2019'un En Popüler 10 Programlama Dili

Geliştiriciler için bir tür depolama servisi olan GitHub, geçtiğimiz günlerde bir rapor yayınlayarak kullanıcılar tarafınca maksimum tercih edilen programlama dillerini açıkladı.

2019'un En Popüler 10 Programlama Dili
2019'un En Popüler 10 Programlama Dili
2019'un En Popüler 10 Programlama Dili
2019'un En Popüler 10 Programlama Dili
2019'un En Popüler 10 Programlama Dili
2019'un En Popüler 10 Programlama Dili
2019'un En Popüler 10 Programlama Dili
2019'un En Popüler 10 Programlama Dili
2019'un En Popüler 10 Programlama Dili
2019'un En Popüler 10 Programlama Dili
2019'un En Popüler 10 Programlama Dili

Günümüzde 40 milyondan fazla geliştiriciye hizmet veren GitHub, bu başarısının peşinden geçtiğimiz yıl Microsoft tarafından 7,5 milyar dolar ödenerek satın alınmıştı. Geliştiriciler için bir tür depolama servisi olan GitHub, geçtiğimiz günlerde bir rapor yayınlayarak kullanıcılar tarafınca maksimum tercih edilen programlama dillerini açıkladı.

Bu yazımızda ise The State of the Octoverse adlı senelik raporda paylaşılan, günümüzün en popüler 10 programlama diline değineceğiz. Isterseniz sözü fazla uzatmadan toplamda 10 maddeden olan listemize geçelim.

10. Ruby

Ruby, kullanımı sıradan tutmaya odaklanan açık kaynaklı bir programlama dilidir. Yukihiro Matsumoto tarafınca Japonya'da tasarlanmaya ve geliştirilmeye başlanan bu programlama dili, günümüzden nerede ise çeyrek çağ önce 1995 yılında piyasaya sürüldü. O zamanlardan beri popülerliğini korumuş olan Ruby, listenin 10. Esnasında yer ediniyor.

9. C

1972'de Dennis Ritchie tarafınca geliştirilen C, günümüzde hala kullanılan en eski programlama dillerinden biri. Bu dil, çok çeşitli bilgisayar sistemleri ve donanımlarını programlamak için genel fakatçlı bir dil olarak tasarlanmıştı. Aynı zamanda Java, PHP ve JavaScript dahil olmak üzere biroldukça popüler dilin kökleri de C’ye dayanıyor.

8. Shell

Özellikle bilişim teknolojileri departmanlarında fazlaca popüler olan Shell, işletim sisteminin doğal komutlarını direkt yerine getirmesini sağlıyor. Bu aşamada Shell, uzaktan programları yüklemek veya kaldırmak benzer biçimde genel işlemleri otomatikleştirmek ve dosyaları yönetmek, yedeklemek ve kopyalamak için kullanılabilir.

7. TypeScript

Özgür ve açık kaynaklı bir programlama dili olan TypeScript’in geliştiriciliğini ve desteklenmesini Microsoft üstleniyor. Bünyesinde barındırdığı derleyici yardımıyla yazılan kodu JavaScript koduna çeviren bu dil, ilk kez 2012 senesinde piyasaya sürüldü ve büyümesine hızla devam ediyor.

6. C++

Bjarne Stroustrup tarafından 1979 yılından itibaren geliştirilmeye başlanan C++, günümüzde halen yaygınlığını korumaya devam ediyor. Bununla birlikte bu dil, bugün kullanılan bir çok işletim sisteminde, tarayıcıda ve oyunda ana dil olarak kullanılıyor.

5. C#

"C-sharp" olarak söyleniş edilen C #, Anders Hejlsberg liderliğindeki bir ekip tarafınca Microsoft altında geliştirilmiştir. Java ile benzer olan bu dil; mobil uygulamalarda, oyunlarda ve kurumsal yazılımlarda çoğunlukla tercih ediliyor.

4. PHP

PHP: Hypertext Preprocessor’in kısaltması olan PHP, web geliştirme ve etkileşimli web sayfaları oluşturma için açık kaynaklı bir programlama dilidir. Veri tabanlarında tercih edilen bu dili geçmişte kullananlar içinde feysbuk ve Yahoo yer ediniyor. 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafınca yaratılan bu kodun geliştirilmesi ise PHP topluluğu tarafınca sürdürülüyor.

3. Java

Java, İlk olarak 1995 senesinde Sun Microsystems tarafından geliştirildi ve hemen sonra Oracle tarafından satın alındı. Bu açık kodlu dil, Twitter ve Netflix şeklinde şirketler tarafından aktif olarak kullanılıyor ve büyük şirketler tarafından tercih ediliyor. Geliştiricilerin diller arasında kolayca geçiş yapmasını elde eden C ++ ve C # benzeyen bu dil; mobil ve web uygulamaları, oyunlar ve veri tabanı yazılımları oluşturmak için sıklıkla kullanılıyor.

2. Python

Hem en popüler bununla beraber en hızlı büyüyen programlama dillerinden kabul edilen Python, geçtiğimiz yıl maksimum tercih edilen diller arasında 3. Sırada yer alıyordu. Açık kaynaklı olan bu dil, yapay zekâ uygulamaları ve veri bilimi için sıkça kullanılıyor, ayrıca dile başlamanın rahat olduğu da biliniyor.

1. JavaScript

Web sayfaları oluşturmak için kullanılan ana dillerden biri olan JavaScript, bu sayede dünyadaki en popüler programlama dili olmaya devam ediyor. Web sitelerini etkileşimli kılmaya yardımcı olan bu dil, bununla birlikte oyun oluşturmak için de kullanılabilir.

2019’un en popüler programlama dillerini listelediğimiz içeriğin burada sonuna geliyoruz. Eğer sizlerin de etken olarak kullandığınız bir programlama dili var ise, hangisi olduğunu ve niçin tercih ettiğinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.