Localhost Üzerinde Sanal Sunucu Kurulumu

PHP ile kodlama yapmak ve script yazmak için localhost kurulumu, yönetimi ve detaylı anlatım. Bilgisayarınıza localhost kurulumu yapmak oldukça basit.

Localhost Üzerinde Sanal Sunucu Kurulumu

PHP ile kodlama yapmak ve script yazmak için bir sunucuya ihtiyacınız olacaktır. Günümüzde bir sunucuya sahip olmak oldukça kolaydır. Bir domaininiz varsa çeşitli hosting sunucularından hizmeti alarak çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Ya da kendi bilgisayarınızda localhost kurabilirsiniz. 

Localhost uygulamalarında hazırlanan tüm gerekli sistemler Apache+PHP+MySQL+phpMyadmin bir arada bulunmaktadır. 

Localhost Nasıl Kurulur?

1. Adım: https://www.easyphp.org/ adresine giriyoruz, "WEBSERVER" butonuna tıklayarak programı indiriyoruz.

2. Adım : Bilgisayarımıza inen "EasyPHP-Webserver" dosyasına tıklayarak açıyoruz ve çıkan kurulumda "Next" diyerek ilerliyoruz.

3. Adım: Kurulumda karşımıza çıkacak olan lisans ve kullanıcı hizmet doğrulaması yapmak için "I accept the agreement" seçeneğini seçerek "Next" butonuna tıklıyoruz.

4. Adım: Burada programımızın ve localhost'un kurulacak olan dosya yolunu seçiyoruz.

5. Adım: Kurulum sonrası kurmuş olduğumuz localhost'un ismini seçiyoruz ve "Install" diyoruz.

6. Adım: Artık localhost kurulumu tamamlanmış bulunuyor. Localhost'a ulaşmanız için internet tarayıcınıza girerek "http://127.0.0.1:10000/" yazmanız yeterli olacaktır.

Burada çalışma yapmak için bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz localhost programında "www" isimli klasöre girerek yaptığınız kodlamaları buradan görebilir, düzenleyebilir ve yönetebilirsiniz.