PHP Dersleri 2: Değişkenler

PHP Dersleri 2: Değişkenler; güncel ve popüler programlama dili olan PHP derslerinde değişken tanımları, düzenlemeler ve silme hakkında detaylı anlatım içeren bilgilendirme yazısı

PHP Dersleri 2: Değişkenler

PHP’de değişkenler, sabitler ve dizinleri, çalışmanın içinde kullanacağın verileri barındıracak kutular olarak hayal edebilirsin. Mesela gerçek bir posta kutusu hayal et, içine günlük gazete konur ve sonra sen o gazeteyi okursun. Daha sonrasında eski gazete gider yeni bir dergi gelir.

Yukarıdaki örneği programlama dilinde şöyle açıklarım; önce değişken isimlerinde Türkçe karakter ya da boşluk kullanamayacağım için değişkene içeriğine uygun bir ad belirlerim, ben “posta_kutusu” dedim. Sonrasında bu değişkene gazete yüklerim.

Bunu da matematiksel ve mantıksal olarak “=” eşittir işareti ile yaparım;

Kod:

$posta_kutusu = “gazete”;

Böyle yaptığımda benim posta_kutusu değişkenine gazete değerini yüklemiş oldum. Ve şuan ben ne zaman posta_kutusu değişkenini kullanmak istesem elime “gazete” sonucu geçecek, ta ki onun içeriğini tekrar değiştirene kadar.

PHP Değişkenleri

Hemen yukarıda anlattığım örneğin PHP’de uygulanmasını göstereyim. PHP’de değişkenleri başına bir dolar ($) işareti koyarak belirtiriz. Buradan bile PHP’nin çok varlıklı bir dil bulunduğunu çıkarabilirsin.

Bir değişken tanımlarken uyman ihtiyaç duyulan kuralların listesi;

  • Harfler, sayılar ve alt çizgi(_) haricinde bir karakter kullanamazsın.
  • Değişken adını bir rakam ile başlatamazsın. ($1degisken Yanlış, $degisken1 Uygun)
  • PHP değişken adlarında büyük küçük harf ayrımı yapar, yani $degisken ile $dEgiSkEn aynı değildir.

Bu üç kurala uyan tüm terimler birer değişken adı olabilir.

Değişkenlere değer atama, düzenleme ve silme

En başta anlattığım masalda da dediğim benzer biçimde bir kıymet tayin işini mantıksal ve matematiksel olarak ilkokulda öğrendiğimiz “=” (eşittir) işareti ile yaparız.

Bu eşittir olayı tüm güncel programlama dillerinde aynıdır. şu demek oluyor ki günümüzün çoğu programlama dillinde değer ekleme ve düzenleme işlemi bu işaretle yapılır. Çünkü aklın yolu birdir.

Şimdi $posta_kutusu değişkenine gazete değerini ekleyelim;

$posta_kutusu = "gazete";

Ekranda gazete yazısı ortaya çıkar.

Değişkenlere atayacağınız değerlere göre tırnak işareti kullanıp kullanmayacağını kendiniz belirleyebilirsiniz. Eğer atanacak değer bir rakam ise tırnak içinde yazmasanız da aynı sonucu verecektir. Ama yazacağınız bir yazı ise onu tırnak içine almanız gerekiyor.

$sayi = 100;
$adres = "wikiphp.com";
$yil = 2020;
$x = 10;

PHP kodlama dilinde yazıları tırnak içine almazsan hatalar ile karşılaşırsın. Çünkü tırnak içine almadığın her şey mantıksal ya da matematiksel olmak zorunda.

Bir değişkene atadığımız değeri değiştirmesi de ilk değerin yüklenmesi ile aynı şekildedir. Yani en son o değişkene ne yüklediysek o değeri taşıyacaktır. Kodlar yukarıdan aşağıya doğru çalışır.

Örnek;

$posta_kutusu = "gazete";
// şuan posta_kutusu değişkeninde gazete değeri var
 
$posta_kutusu = "dergi";
// şuan ise dergi değeri var
 
echo $posta_kutusu;
// Görüntülenen "dergi" olacaktır.

Bir değişkeni ortadan kaldırmak ve onu bir daha kullanmamak için ise unset() fonksiyonunu kullanıyoruz. Fakat fonksiyonlar hakkında henüz fikriniz yoksa bu unset fonksiyon olayını daha sonraya saklayabilirsin.

Örnek bir kullanım;

$posta_kutusu = "gazete";
unset($posta_kutusu);
// artık posta_kutusu diye bir değişken yok