PHP (PHP: Hypertext Preprocessor) Nedir, Neler yapılabilir ve Avantajları

PHP (PHP: Hypertext Preprocessor) Nedir? Bilgi sahibi olmak için öncesinde kodlama tarihine gitmek gerekir. Bu makalemizde PHP ve kodlama hakkında detaylı bilgiler ve özelliklerini açıklayacağız.

PHP (PHP: Hypertext Preprocessor) Nedir, Neler yapılabilir ve Avantajları

Kodlama Tarihçesi

Hayatımıza bilgisayar teknolojisinin girmesiyle birlikte 40 yıllık bir sektörün açılmasına sebep olmuştur. Bilgisayar teknolojisine paralel olarak gelişen sektör olan kodlama zaman içinde çok fazla ilgi görmeye başlamıştır. Kodlama ile birlikte insan hayal gücü sınırsız icat ve programlama takip etmiştir. Çeşitli akıllardan çıkan kodlama teknikleri ile yapılan işlerin kolaylaşmasını farkeden insanoğlu daha kolay bir yöntem bulmak için araştırma içinde olmuşlardır.

Kodlama öğrenmek için çeşitli kodlama eğitimlerine başlayan ve katılan meraklı insanlar bu yolda kısa sürede hatrı sayılır şekilde yol katetmişlerdir. Bununla birlikte 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından kişisel Web sitesini yöntemek amacıyla ortaya çıkmış bir kodlama çeşididir.

PHP Nedir ve Gelişim Süreci

PHP'nin açılımı olan "Personal Home Page" Türkçe anlamıyla "Kişisel Anasayfa", Rasmus Lerdorf'un kişisel web sitesini oluşturmak ve geliştirmek için CGI (Common Gateway Interface) Perl diliyle yazmasıyla ortaya çıkmıştır.  Lerdorf bu sayede kişisel internet sayfasında kendisiyle ilgili bilgiler vererek özgeçmişini yayınlıyor ve internet sitesinin trafiğini kaydetmekteydi. Bir süre sonra internet sitesinde form vasıtasıyla kullanıcılar ile iletişime geçmek ve veritabanına bilgileri yazmayı, görüntülemeyi sağlamak için bu kodlamaları C dili yardımıyla yeniden kodlamıştır. Yapmış olduğu bu çalışmaya Kişisel Ana Sayfa / Form Yorumlayıcı (PHP/FI : Personal Home Page / Form Interpreter) ismini vermiştir. 

Bu dil sayesinde kişisel sayfa oluşturmak ve kullanıcılarla iletişime geçmek oldukça kolaylaşmıştı. Andi Gutmans ve Zeev Suraski isimli yazılımcılar 1997 yılında PHP Web Programlama dilini geliştirerek PHP3 (PHP: Hypertext Preprocessor)'ü ortaya çıkarmışlardır ve 1998 yılında resmi olarak duyurmuşlardır. İsrail'de bulunan Suraski ve Gutmans adlı yazılımcılar PHP kodlarını sil baştan yazarak Zend Technologies isimli bir şirket oluşturdurlar.

Yıl 2013'ü gösterdiğinde Perl benzeri form düzenleme/görüntüleme, değişken tanımlama gibi kodların yanısıra HTML kodunu entegre edebilme özelliğini de eklemişti. Bu sayede büyük gelişimlerden başlangıcını yapmış oldu. 

Gelişim Süreci

  1. 2000 yılının Mayıs ayında Zend Engine 1.0 ile güçlendirilen PHP, 2008 yılının Ağustos ayına kadar güncellemeler piyasaya sürülmüştür.
  2. 23 Temmuz 2004 tarihinde geliştirilerek kullanılmaya başlayan Zend Engine 2.0 ile PHP5 piyasaya sürülmüştür. Bu sayede daha fazla imkan sağlayan PHP programlama dili oldukça tutarlı ve güvenlik açısından geliştirilmişti.
  3. 3 Aralık 2015 tarihinde Zend Engine 3.0 ile performans artırıldı ve PHP7 ortaya çıktı. Şuanda hala güncelleme alan sürüm PHP7, şuanda (06 Ocak 2020) 7.2 sürümüyle aktif olarak çalışmaktadır.

PHP programlama dili ile ilgili dersleri, konu anlatımlarını ve özelliklerini öğrenmek için WikiPHP sitemizi takipte kalarak öğrenebilirsiniz.